Italské město Benátky se nachází v severní části Itálie a je hlavním městem severoitalské části Benátska. Město je celosvětově známé hlavně díky tomu, že se jednou potopí, protože stojí na ostrovech v mělké laguně, ale novější části města jsou vystavěny na nedalekém břehu.
kanál v Benátkách
Dnes mají Benátky hlavně kulturní, historický a turistický význam, ale v minulosti (hlavně ve středověku) se jednalo hlavně o obchodní a námořní velmoc, kde bylo značně rozvinuté sklenářství.

Díky tomu, že do Benátek ročně přijede okolo 18 milionů turistů, se jedná o jedno z nejvíce navštěvovaných měst na světě. Známé jsou hlavně gondoly plavoucí se na úzkých kanálech, náměstí svatého Marka či slavný karneval. Přesto stále existují i zajímavosti, které o Benátkách jen tak někdo neví.

1. Benátky jsou pod vodou pravidelně
V Benátkách existují dny, které jsou známé jako “acqua alta“ (vysoká voda), kdy se hladina vody zvýší až o necelý metr. Těchto dní bývá ročně průměrně 54. Město je na to však většinou již připravené, takže vznikají provizorní lávky, protože vody obvykle zaplaví ulice, někdy však je voda podstatně vyšší, než je obvyklé – v roce 1966 záplava dosáhla téměř 2 metrů.Článek Sponzorováno Najděte něco pro každého v naší kolekci barevných, jasných a stylových ponožek. Kupujte jednotlivě nebo v balíčcích, abyste si přidali barvu sock šuplík!

2. Na gondolách Vás může svést i žena
Největší rozmach gondol byl v Benátkách v 16. století, přesto se gondoly plaví po Benátkách už od roku 1094 a v současnosti se jich pohybuje po Benátkách okolo 500 kusů. Pokud byste se však chtěli stát gondoliérem, nebylo by to vůbec jednoduché – respektive by to bylo nemožné, protože tato profese se dědí z otce na syna.

Gondoliér musí mít licenci, kterou získá jen po absolvování 400 hodinového kurzu a zkoušek – ročně se to povede však jenom třem až čtyřem zájemcům. Od roku 2010 je mezi nimi i jedna žena.
gondola v Benátkách
3. Kanály a mosty
Celé Benátky mají poměrně čilý dopravní ruch, který se uskutečňuje na více než 100 kanálech. Hlavní dopravní tepnou je Canal Grande. Ve městě je přes 400 mostů a nejstarší z nich je Ponte di Rialto z 12. století. Některé mosty jsou dokonce i soukromé, i když jich je menšina. Dříve se po těchto mostech mohlo jezdit jen na koních, proto ty starší nemají schody. Nejnovější most je z roku 2008.