Kde brát a nekrást? Taková řečnická otázka, kterou většina lidí dobře zná, a mnozí používají. Zde ovšem spíše platí, že krást je nutnost. Tedy lépe řečeno přetahovat. Od konkurence a jiných firem. Když volní lidé na trhu práce nejsou, nezbývá jiná možnost. Není to samozřejmě úplně fair hra, ale co naděláte. Zájmy vaší firmy jsou vám přednější a bez odborníků na slovo vzatých to nepůjde. Můžete si sice zaškolit a zapracovat nějakého eléva, který právě vyšel ze školy a má za sebou jen pár týdnů většinou ne zrovna kdovíjaké praxe. Ale to trvá měsíce až roky a zákazník čekat nechce.

elektrikář

Další možnost, která se ještě nabízí, je dovoz pracovních sil ze zahraničí. Tedy hlavně z východu, protože ze západu sem do našich finančních podmínek půjde jen blázen. Ale ani to už není tak růžová varianta, jako bývala dříve. Slováci, Poláci, Ukrajinci, Maďaři, Rumuni a další národnosti se k nám za prací již tolik nehrnou. Odborné a technické pozice jsou u nich totiž většinou placeny stejně dobře, jako u nás, případně jen o něco méně nebo dokonce i lépe a to se již stěhování od rodiny nebo s celou rodinou do Čech nevyplatí. Pracovní agentury tak seženou zaměstnance možná ještě na nějaké dělnické profese, kde není třeba žádného vzdělání, ale kvalitního řemeslníka, technika, konstruktéra a podobně v nabídce většinou bohužel nemají.

šílenství

To, co je pro firmy krizová situace, je pro zaměstnance dobrá zpráva. Platy rostou a pracovní podmínky se zlepšují. Podniky se přetahují již opravdu o každého. Prodavačky, číšníci, kuchaři, řemeslníci, všichni na pracovním trhu chybí. Ti, co jsou v práci nespokojení, mohou s klidem dát výpověď a vybrat si jiného zaměstnavatele. Lepší příležitost se pro to snad už ani nemůže naskytnout. Pokud tedy váháte s výměnou zaměstnání, seberte odvahu a jděte do toho. Teď se vám to určitě vyplatí.