Všichni jsme už v životě zažili situaci, kdy se nám nedostávalo financí. Jaké má tahle situace řešení? Nejdříve bychom si měli uvědomit, jestli obnos skutečně potřebujeme. Je věc, kterou si chceme za půjčené peníze pořídit tak důležitá, že jsme ochotni se zadlužit? Opravdu nemůžeme situaci vyřešit bez půjčky? Mnohdy zjistíme, že půjčku vlastně ani nepotřebujeme a zbytečným dluhem, bychom se mohli zbytečně dostat do nepříjemné situace. Do nepříjemné situace, ale můžeme dostat i osobu, od které si chceme peníze půjčit. V případě, že se jedná o rodinného příslušníka nebo blízkého přítele, postavíme ho žádostí o půjčku do svízelné situace.
předávání hodin.jpg
Půjčí nám nebo nepůjčí? Většina požádaných nás nejspíš neodmítne a finanční obnos, pokud to bude v jejich možnostech, dotyčnému zapůjčí. Odmítnout přátelskou půjčku, nám totiž může připadat nesolidární a nemorální. Stejně tak, nám může připadat nevhodné, ošetřit si půjčku nějakou smlouvou. Většina si asi pomyslí, že pokud půjčka probíhá v rámci rodiny, nač takové formality. Ale právě pro zachování dobrých vztahů, je nutné půjčku ošetřit. Půjčit finanční obnos bez jakékoli záruky, je vždy riskantní. Proto by v takovém případě měla být vždy dána jasná pravidla, ještě před uskutečněním samotné transakce. Měli byste si společně ujasnit výši splátek a datum splatnosti.
Vybrat si můžete například mezi směnkou, smlouvou o výpůjčce, o úvěru nebo smlouvu o uznání dluhu.
 ruka nad smlouvou.jpg
Návody na sepsání těchto smluv naleznete na webových stránkách právních poraden nebo můžete navštívit bezplatnou právní poradnu osobně. V případě, že si poskytnutí peněz žádným způsobem neošetříte, může se vám stát, že se s penězi už neshledáte.
Ať už si vyberete směnku nebo smlouvu, jejím obsahem musí vždy být přesná specifikace věřitele i dlužníka. Samozřejmou položkou by mělo být uvedení výše dluhu a datum, v jakém časovém horizontu bude dluh umořen.