Detektivky jsou prostě kumšt. O to lepší je to ale počtení, pokud se spisovateli detektivka či celá série opravdu povede. V současné době jsou velice oblíbená severská krimi ale i z Velké Británie, Francie či z USA k nám přichází skvělé tituly. Jaké detektivní série, vycházející v poslední době, stojí za přečtení?
dívka se sekáčkem
Bernard Minier a policista Martin Servaz
Detektivní série sledující osudy a případy svérázného Francouzského policisty Martina Servaze. V současné době obsahuje pět dílů. V první detektivce se seznámíte se samotným vyšetřovatelem u případu ve francouzských Pyrenejích, kde se poprvé setká s vrahem Julianem Hirtmannem, který jej bude pronásledovat v dalších čtyřech dílech. Abychom neuváděli spoiler, prozradím vám pouze, že poslední díl se odehrává částečně v minulosti Martina a částečně v současnosti. Velice zajímavě napsané knihy, které nepostrádají náboj, napětí a strhnou vás do děje velice rychle.
Lars Kepler (pseudonym) – detektiv Joona Linna
Zástupci severské krimi píšící pod pseudonymem jsou vlastně manželé, kteří píší společně. Idylické, dokud se však nepustíte do četby. Případy Joony jsou totiž tak strhující, že vám vyrazí dech. Akorát počítejte s tím, že severská krimi je obecně trochu brutálnější a krvavější než na co jsme zvyklí třeba od Sherlocka Holmese, takže nic pro slabé povahy.
Kristina Ohlsson a detektivové Frederika Bergmanová a Alex Recht
Dalším zástupcem severské krimi je spisovatelka Kristina Ohlssonová, tentokrát ze Švédska. Seveřané to prostě umí. Skvěle napsané detektivky sledující případy speciálního týmu Alexe Rechta. U těchto knih vlastně od začátku máte teorii ale na konci je to úplně jinak! Tato série vás chytí a nepustí, až do doby než ji přečtete celou.
strašidelný klaun
Ursula Poznanski a detektivka Beatrice Kaspary
Rakouská spisovatelka, která vdechla život detektivce Beatrici Kaspary. Série taktéž sleduje několik případů detektivky a jejího týmu vyšetřovatelů. Tato série je zajímavá především proto, že sleduje poměrně moderní fenomény, jako je geocaching, vraždu za pomocí facebooku či vraždy v psychiatrické léčebně. Knihy opravdu stojí za přečtení.