Hned ze začátku, ještě než sami pochopíte, co to vlastně ta deprese je, je důležité si uvědomit, že se jedná o dlouhodobý stav, který se nelepší. Pokud tedy Vy nebo někdo z okolí máte následující příznaky jeden, nebo dva dny, ještě to rozhodně nic neznamená. Aby se vůbec dalo mluvit o pojmu “deprese“, musí trvat minimálně dva týdny.
osamělost muže
Jednoduše řečeno, jedná se o stav psychiky, kdy postižený má dlouhodobě špatnou náladu, která nelze zlepšit vnějšími podněty a velmi často má tendenci se zlepšovat, nebo zhoršovat v průběhu dne. Schopnost pociťovat štěstí je buď potlačena, nebo zcela vymizela.

I přesto, že věda dnes zná mnoho příčin vzniku deprese, ještě tato oblast není dobře prozkoumána. V zásadě může vzniknout ze špatných chemických reakcí v mozku, ze stresu a reakci na stresové události, při používání některých léků nebo při poškození mozku (např. krvácení do mozku, nádory nebo úrazy).
smutný děvče v lese

Více známé i méně známé příznaky

Příznaky je důležité znát, protože se jedná o jednu z momentálně nejrozšířenějších nemocí našeho světa (dalo by se říct, že je to problém naší kultury/civilizace). Lidé o depresi neradi mluví, ale přesto se s ní aspoň jednou za život setká až 20% lidí a spousta z nich ani nevyhledá léčbu.

Více známé symptomy
· Pocity smutku a beznaděje, celkově zhoršená nálada
· Člověk je apatický k věcem, kterého dříve zajímali (rodina, práce, koníčky, záliby, sex)
· Problémy se spánkem (buď člověk spí hodně, nebo naopak má se spánkem potíže)
· Problémy s příjmem potravy (nechutenství/žravost)
· Poruchy koncentrace
· Sebevražedné myšlenky, pocity úzkosti

Méně známé symptomy
· Výčitky svědomí (nelogické bez jakéhokoli jasného důvodu nebo příčiny)
· Maniodepresivní nálady (depresivní nálady se střídají se stavy eufórie)
· Velká únava (únavu dotyčný pociťuje i třeba po 2 hodinách, co vstal)
· Ztráta libida či pokles sexuální touhy
· Návaly a záchvaty vzteku