Minerál se zvláštní vnitřní strukturou

Zeolit znají akvaristé, zemědělci, chovatelé zvířectva, provozovatelé úpraven vody, stavbaři a další profese či zájmové oblasti. Je to totiž velmi užitečný a univerzální minerál, který vyniká značnou schopností pohlcovat nečistoty fyzikální i chemické. Stěží byste v přírodě našli jiného konkurenta. Někteří lidé se domnívají, že jde o průmyslový výrobek, to je však omyl. Zeolit je čistě přírodní netoxický nerost a u mnohých z nás již nadobro zdomácněl.

venkovní bazén

K čemu se dá využít

Bazénová filtrace – minerál rozdrcený na drobná zrnka s ostrými hranami dokáže plně zastoupit filtrační písek a navíc odstraňuje z vody odpadní látky, jako je amoniak a další dusíkaté sloučeniny. Pohlcuje je formou tzv. iontové výměny, aby do vody uvolnil na oplátku ionty vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku. Tím výrazně šetří prostředky bazénové chemie a samozřejmě tím přispívá i k našemu zdraví.

hotelový bazén

Uskladnění výpěstků ze zahrady – na zahradě vypěstované ovoce a zelenina se dlouhodobě skladuje v chladných prostorách, nejčastěji ve sklepě. Tam však bývá i vlhko a prostředí je náchylné na výskyt hniloby a plísní. Přítomnost zeolitu snižuje jejich množství včetně vlhkosti. Můžete jej využít i doma v kuchyni při krátkodobém skladování nakoupených potravin.

Likvidátor pachů – nejlevnější přírodní deodorant využijete pro likvidaci zápachu z odpadkového koše a z dalších míst, kde se místnostmi šíří různé odéry, jako je předsíň s navlhlými svršky z deště, nebo s obuví. Je nepostradatelným pomocníkem v prostředí s domácími zvířaty (kočky, morčata, křečci atd.) a miska s menším množstvím kamene může být umístěna kdekoli na parapetu, kde se vaří či konzumují pachově výrazné pokrmy (sýry, maso atd.) Hodí se i při skladování sezonních oděvů ve skříních či boxech v úložném prostoru, zbaví totiž předměty zatuchlého pachu. A pochopitelně eliminuje i zápach z cigaret.