Českomoravská vrchovina je poměrně rozlehlá pahorkatina, rozkládající se po obou stranách bývalé česko-moravské zemské hranice. Jejím nejvyšším vrcholem je Javořice dosahující výšky 837 metrů nad mořem v části Jihlavské vrchy jihozápadně od krajského centra Vysočiny Jihlavy. Severovýchodně v části Žďárské vrchy vévodí krajině o jeden metr nižší vrchol zvaný Devět skal. My se však podíváme kolmo od pomyslné spojnice těchto nejvyšších míst vrchoviny, 12 kilometrů jihovýchodně od Jihlavy po proudu stejnojmenné řeky, do třítisícového městečka Luka nad Jihlavou.
Naším konkrétním cílem zde je lyžařský areál. Jestliže jsme přijeli automobilem, můžeme zaparkovat několik metrů od dolní stanice čtyřsedačkové lanovky.
Sjezdové lyžování
O té později. Příznivcům železnice zastaví vlak na místním nádraží na dohled areálu, přibližně 200 metrů od zmíněné stanice lanovky. Nejdále to budou mít lyžaři, kteří zvolí autobusovou dopravu, z náměstí, kde je autobus vyloží je to přibližně jeden kilometr.  A nyní k již zmíněné lanovce. Je na Českomoravské vrchovině ojedinělým jevem, všude jinde zde naleznete lyžařské vleky nejrůznějších typů, „čtyřsedačka“ je však jen jedna, a to právě zde v Lukách nad Jihlavou. Její pasažéři překonají výškový rozdíl bezmála sto metrů v celkové délce 550 metrů. Lanovka jich může za jednu hodinu zvládnout až 1400, nekonečné fronty opravdu nehrozí. Pro úplnost je třeba dodat, že v areálu naleznete i dvoukotvový vlek o délce 300 metrů s převýšením 50 metrů s kapacitou 600 osob za hodinu.
Vystoupili jsme v horní stanici lanovky, takže hurá dolů! Máme na výběr dvě trasy. Červená měří 600 metrů a je vedena vedle lanovky, na delší modré se svezete 660 metrů. Zhruba v polovině sjezdovky vlevo od modré trasy si jistě povšimnete chaty, která slouží znaveným lyžařům jako občerstvovací stanice. Dostanete zde najíst a napít a ještě se prosklenou stěnou můžete těšit pohledem na lyžaře a snowboardisty svištící dolů po sjezdovce. Místa pro občerstvení nebo jen pro odpočinek naleznete i venku před chatou.
Čtyřmístná lanovka
Že dlouho nesněžilo, nebo vůbec? Žádné obavy, o dostatečnou sněhovou pokrývku se postará osm sněhových děl a o její kvalitu dvě rolby. Neměli bychom zapomenout na děti, možná kvůli nim jsme zde. Jestliže nám chybí sportovně pedagogické vlohy, máme možnost je svěřit do rukou kvalifikovaných instruktorů do lyžařské školičky. V ceně, kterou za to zaplatíte je samozřejmě i jízdné na lanovce, ale také přednostní právo nástupu na ní. Není také třeba obávat se krátkých zimních dnů a brzké tmy. Areál je dostatečně prozářen halogenovým osvětlením. Takže šťastnou cestu do Luk nad Jihlavou. Skol!