Zahradní pergoly patří k oblíbeným zahradním stavbám a nestaví se pouze pro okrasu. Je to svým způsobem typ přístřešku, kde rádi realizujeme své plány, anebo je teprve spřádáme. Co se dá pod pergolou promyslet anebo vytvářet?

Mapové podklady – spřádat plány, kam se vydat na dovolenou? Proč ne, pergola je k tomu ideální prostředí, protože si pod ní můžete rozložit zahradní nábytek, tedy zejména velký dřevěný nebo plastový stůl. Na jeho plochu rozložíte papírovou mapu a můžete začít. Papírové mapy mají podstatnou výhodu v tom, že jsou velké a přehledné, a že snáze naplánujete jednotlivé situace, jako jsou výlety na kolech, jízdu autem, pěší turistiku nebo třeba vodácká putování. Papírová mapa je výhodnější, než monitor stolního počítače i proto, že si ji rozložíte na stůl ve vodorovné poloze, takže k ní může každý mít volný přístup a předkládat tu své věcné připomínky.

popínavé rostliny u pergoly

Stolování – stolování v přírodě je lákavé zejména v létě, ale svítí-li slunce, je nutné rozložit nad stůl alespoň slunečník. Jenže slunečníky mohou překážet a navíc jsou velmi malé, takže nepokryjí celou potřebnou plochu vašeho zahradního nábytku. S pergolou je to mnohem snazší, protože stíní svou konstrukcí a navíc ji lze zastřešit, tak se k vám ostré slunce vůbec nedostane, a stejně tak i dešťové přeháňky, které by vás od stolu se slunečníkem pravděpodobně odehnaly.

část zahradní pergoly

Hraní her – některé hry vyžadují velkou hrací plochu a uvnitř v domě se k tomu báječně hodí koberec v obývacím pokoji. Jenže ten není moc pohodlný a nemůžete se tu při sezení jen tak opřít o opěradlo křesla. Pod pergolou si hrací plochu rozložíte na stůl podobně, jako mapové podklady, a můžete kolem stolu sedět pohodlně třeba v šesti nebo osmi lidech. Zahradní nábytek je tu navíc přístupný obvykle ze všech stran, což je někdy při hře v obývacím pokoji problém, protože tu nemusí být tolik volné plochy.