Do oslav svátku svatého Patrika se zapojují lidé nejen v Irsku. Den úmrtí patrona tohoto ostrova se slaví doslova po celém světě. Lidé v ulicích oblečeni v zeleném, sledují nekonečné průvody. Zelená barva zdobí úplně všechno, dokonce i pivo se točí obarvené. Paradoxně tento svátek vznikl v Americe, kdy v roce 1762 procházel New Yorkem průvod složený z členů armády. A proč právě v Americe? Proto, že tam již tehdy žilo několik miliónů emigrantů, kteří se hrdě hlásili k irskému původu.  Po Irsku a Americe se ale dnes mohutně slaví ve všech koutek světa.

tradiční pochod

Věděli jste, že:

·         Svatý Patrick se původně narodil v Anglii a jako šestnáctiletý byl unesen. Do Irska byl přivezen jako otrok. Ve spánku k němu údajně promluvil hlas, který mu radil, aby utekl. Poté co se opět shledal se svou rodinou, rozhodl se Patrick studovat na kněze a zbytek života působil jako misionář v Irsku.

·         Je známí tím, že používal trojlístek, aby při šíření náboženství v Irsku pomohl lidem pochopit svatou trojici.

·         Také se říká, že se zapříčinil o to, aby byli z celého irského ostrova vyhlazeni hadi. A to v důsledku toho, že byl sám nejprve uštknut.

·         V průběhu oslav po celém světě se natočí přibližně 13 miliónů půllitrů slavného irského piva Guinness.

·         Po celém světě žije 70 miliónů lidí irského původu.

·         Tradičních irských hospod najdete na celém světě přibližně 8500. A to i v místech, kde byste je nečekali, jako například v Nepálu, Dubaji či dokonce v Mongolsku.
zbarvená řeka v Chicagu

·         Průvod v Mnichově patří k největším na evropském kontinentě, do ulic se zde vydá přibližně 25 000 účastníků průvodu a diváků.

·         V Chicagu se od roku 1961 zazelená dokonce i řeka.

·         Do zelena se zbarví i místa na Antarktidě.

·         V Irsku probíhají oslavy po celý týden a přilákají asi 1 milión turistů.

Oslavami v tento den se uctívá nejen památka svatého Patrika, ale slaví se i irská kultura jako taková.