Posted on

Úředníci evropského parlamentu odhlasovali zákaz volného prodeje žárovek se žhavicím vláknem včetně většiny halogenových zdrojů a dle názoru mnoha odborníků to byl neuvážený a unáhlený krok. Důvodem byla sice úspora energie, ale tento direktivní příkaz se minul účinkem. Do celé problematiky se totiž musí započítat i energetická náročnost výroby, a ta je u zavedené technologie vláknových žárovek velmi nízká, což nelze stoprocentně tvrdit u veškerých LED zdrojů. Navíc největší objem spotřebované energie tvoří stroje a zařízení a domácí spotřebiče – strojírenská výroba, elektromotory, kompresory, hydraulika, chladicí zařízení, vysavače, mixéry, žehličky, pračky a sušičky atp.závěsná lampička v ložnici.jpg

Jak jsou na tom kompaktní zářivky

Možná jste již zaslechli, že se někteří úředníci chystají k zákazu technologie výroby kompaktních zářivek. Důvodem může být např. obsah rtuti uvnitř baňky. Byl by to však další zbytečný zásah a my bychom zaznamenali značné omezení svobodné volby v rozhodování, jaká svítidla v domácnosti nasadit. Vždyť světlo kompaktních kruhových zářivek Lightpark.cz, lineárních zářivek a dalších esteticky působivých tvarů má svá opodstatnění v domácnostech i na pracovištích. Připomeňme největší výhody této technologie:
Nízká spotřeba energie – na rozdíl od vláknových žárovek mají velmi malé nároky na příkon elektrické energie, až desetkrát nižší.
Velmi dobré podání barev – index podání barev je vysoký – Ra větší než 80, zároveň lze volit mezi teplou, neutrální a studenou bílou.
Dlouhá životnost – délka provozu se odhaduje na desítky tisíc hodin, což je srovnatelné s LED zdroji,  je to mnohem delší doba v porovnání s halogenovými a klasickými žárovkami.osvětlení v ložnici.jpg
Zavedená výroba – výrobní technologie jsou známy již několik desítek let a náklady na výrobu nejsou vyšší, než u LED zdrojů, což se také ostatně odráží na ceně těchto produktů.
Elektronický předřadník – moderní svítidla tohoto typu mají elektronické předřadníky, které redukují blikání a nezpůsobují nepříjemné zvukové efekty. Moderní kompaktní zářivky také nabíhají velmi rychle na plný výkon.

3.3/5 - (3 votes)