Posted on

Evropská komise před nedávnem představila plány na vybudování nové kybernetické jednotky, která by měl za úkol koordinaci reakcí na tyto útoky mezi členským státy a orgány Evropské unie. Počet závažných kybernetických útoků totiž roste a EU se s tím rozhodla něco dělat. Aktuálně totiž čelíme hrozbě, která bývá také označována jako „epocha zesilující kybernetické bezpečnosti“, jelikož kybernetických útoků přibývá. Letos v dubnu byla řada institucí EU zasažena velkým kybernetickým útokem a to Komisi donutilo jednat.

Rostoucí kyber útoky

Consumer Threat Landscape Report odhaduje, že útoky ransomwaru se v roce 2020 oproti předchozímu roku zvýšily o 485 procent! Škody, které ransomwarové útoky v letošním roce způsobily dosáhly škod až přes 350 milionů dolarů. Nová kybernetická jednotka EU by měla být umístěna vedle nové bruselské kanceláře ENISA, což je agentura pro kybernetickou bezpečnost. Společná kybernetická jednotka by měla umožnit protokoly pro vzájemnou pomoc mezi členskými státy a orgány EU a pro vnitrostátní a přeshraniční monitorování a detekci. Dále by měla pomoci zemím, které se zotavují s kybernetického útoku. Tato jednotka by měla být uvedena do provozu mezi roky 2022-2023, kdy by měla být už plně funkční.

Nová kyber jednotka EU

Místopředseda Komise, Margaritis Schinas uvedl, že se musí spojit všechny zdroje, aby posílili operační kapacitu a porazili kybernetická rizika. Všichni analytici kybernetické bezpečnosti tento krok nadšeně uvítali. Ti se přiznali, že je třeba mít skupinu IT expertů v popředí linie, aby odrazili případný kybernetický útok. Jonathan Terra, pražský politolog a bývalý americký diplomat, varoval, že mít veřejnou jednotku může paradoxně vyvolat více útoků, než by se mohlo do budoucna očekávat. „Hackeři, zejména ti, kteří dělají skrytou státní práci, se pokusí porazit všechna nová opatření, aby ukázali, že mohou jednat podle libosti. Když pak začne fungovat kooperativní mechanismus „kybernetické reakce EU“ a dojde k posouzení škod, bude jasné, že klíčem k řešení této hrozby je mít silný odstrašující prostředek, který EU ve skutečnosti nemá,“ vysvětluje Jonathan Terra.