Posted on

Že nevíte, co to takové výbojky jsou? Nebojte se, nebudu se vám posmívat – také jsem z generace, jež dokonale chápala, jak fungovaly klasické žárovky, a až v pozdějším věku ještě zvládla nanejvýš pochopení i tehdy nového zázraku zvaného zářivka a tím to skončilo.

výbojka

Ovšem mně už byla dána i příležitost pochopit něco z osvětlovací techniky, jež těm tehdejším nepříjemně blikajícím trubkám následovala. A protože necítím potřebu ‚hrát si na vlastním písečku‘, klidně se s vámi o tyto poznatky podělím. Abyste i vy věděli. A případně nejen věděli, ale i se podle toho zařídili.
Neříká-li vám tedy dosud nic pojem výbojka, vězte, že jde o vlastně už několik desetiletí existující světelné zdroje, jež nalézají uplatnění leckde. Můžete na ně narazit třeba

 1. v blescích fotoaparátů
 2. v zářivkách
 3. v neonových nápisech
 4. a dokonce i v CO₂laserech

Jedná se o uzavřené trubice naplněné směsicí různých plynů, jež se u různých typů výbojek liší. Dále se v těchto trubicích nachází dvě či více elektrod, jež přivádějí elektřinu do oné plynové náplně a tím dochází k vytváření onoho vysoce intenzivního světla různých barev.

reklama

Výbojky bývají halogenidové a sodíkové, z nichž každé mají své přednosti. A to nejlepší pochopitelně nalézáme u značkového sortimentu, tedy u produktů firem Philips a Osram, jež jsou hojně k mání i na našem, českém internetu. Tyto značkové výrobky však nalezneme pochopitelně nejen u nás, ale i v zahraničí, jsou k mání po celičkém světě a rozhodně tak už nejsou pro poučenou veřejnost žádnou neznámou.
A pokud se rozhodnete vybrat si z těchto i vy, vězte, že máte hodně na výběr. Volit přece můžete nejen podle výrobce, ale i podle

 1. příkonu
 2. produktové řady
 3. tvaru
 4. teploty chromatičnosti
 5. světelného toku
 6. typu reflektoru
 7. pracovní polohy
 8. a kdo ví, čeho všeho vlastně ještě.

A že mnohému z právě uvedeného nerozumíte? A tudíž je pro vás těžké rozhodnout se pro to nejlepší?
Nezoufejte.
Nemůžete-li se rozhodnout sami, kontaktujte jednoduše odborníky na tuto problematiku a oni už vám rádi poradí a pomohou.
Abyste už jednou provždy mohli přestat dumat nad tím, co že to ty výbojky vlastně jsou.

4/5 - (5 votes)